Pravidla pro létání s drony

Co smím ?

Kde můžete se svým dronem létat ?

Všude tam, kde to není zakázané, nikoho a nic neohrozíte až do výšky 300m nad zemí 😉

Často kladená otázka – potřebuji nějaké povolení k letu nad cizím pozemkem ?
NE – vzdušný prostor není ničí (není ani majitele pozemku).

Tzn. nad loukou, polem, lesem můžete letět a nikdo vám to nemůže zakázat (platí pokud dodržujete pravidla – tzn. nemůžete letět nad cizím domem, cizími lidmi, nad cizí zahradou).

Myslete i na dodržování ochrany soukromí – pokud budete šmírovat sousedovu manželku při opalování na zahradě, můžete mít nepříjemnosti a to nejen se sousedem ale i s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Potřebuji povolení ?

NE. Pokud chcete létat jen pro radost (tzv. sport a rekreace) je dodržování  Doplňku X povolením a nemusíte se nikde registrovat ani hlásit – stačí dodržovat podmínky doplňku X a létat s rozumem.

Pokud byste ale chtěli např. natáčet videa, pořizovat fotografie nebo dělat další činnosti za účelem výdělku (nebo pro vlastní podnikatelskou potřebu), je postup složitější – viz. letecké práce.

Musím mít pojištění ?

NE. Pokud létáte v režimu „sport a rekreace“ nemusíte mít žádné pojištění.

Vzhledem k tomu, že stát se může cokoli, doporučuje se alespoň nějaké základní pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu (tzv. pojistka na blbost). Tahle pojistka nebývá drahá a pokud se vám podaří něco dronem rozbít, je dobré ji mít – ale je to čistě na vás – povinné to není.

Kde mohu létat ?

Zjednodušeně řečeno – všude tam, kde neohrozíte osoby, majetek, životní prostředí a ostatní provoz ve vzduchu do výšky 300 m nad zemí.

Kde nesmím létat ?

Zjednodušeně – v blízkosti letišť, nad lidmi, zástavbou, silnicemi, železnicí, nad elektrickým vedením a v chráněných územích. Podrobněji ZDE.

Jak létat bezpečně ?

Naučte se nejprve opravdu dobře ovládat svůj stroj. Plánujte své lety. Držte se pravidel. Dodržujte bezpečné vzdálenosti od lidí, staveb a prostředků!

Share This