Jak se létá s "papíry"?

Ve většině dronařských skupin na Facebooku probíhá tichá „válka“ mezi lidmi, kteří s drony létají v režimu „sport a rekreace“ tedy hobby a mezi těmi, kdo mají „papíry“ (tedy vlastní alespoň povolení k létání a složili zkoušky a případně povolení k provozování leteckých prací). Ti s papíry se většinou oprávněně pozastavují nad některými záběry nad městy, lidmi, silnicemi a železnicemi nebo v CHKO či NP a hobby provoz na tyhle komentáře reaguje často tak, že nám jde jen o peníze, ať si každý létá jak chce atd. atd.

Možná, když si hobby provoz přečte, co všechno musí člověk s papíry absolvovat aby natočil / vyfotil legální záběry a zkusí se vžít do jeho situace, pochopí, že někdy je frustrace na místě 😉

Rozhodl jsem se tedy popsat, co musím udělat, abych mohl natočit krátké video, za které jsem nedostal žádné peníze (s tím vědomím jsem ho i točil) které se ale díky souhře náhod dostalo do vysílání České televize a TV Nova.

Bydlím u Lipna v Horní Plané a tedy v CHKO. Máme tu převoz, který vozí auta, cyklisty a lidi na druhý břeh Lipna. Ten převoz se vždy na zimu vytáhne z vody a na jaře se spouští zpět. Protože je to docela zajímavá podívaná, řekl jsem si, že by to mohlo být zajímavé ze vzduchu.

Výsledné video (kombinace Phantom 4 a Osmo) najdete níž.

Co všechno budu potřebovat?

Aby to bylo legální, potřebuji k takovému letu:

  • povolení k létání od ÚCL + složené zkoušky
  • povolení k provozování leteckých prací (pokud je to komerční činnost nebo „pro vlastní potřebu“)
  • pojištění
  • povolení ke startu a přistání od majitele (nebo správce) pozemku ze kterého budu startovat
  • povolení od správy CHKO k letu v CHKO
  • povolení od Povodí Vltavy k letu „nad vodním zdrojem“ (Lipno)
  • povolení k letu na konkrétním místě (případně v konkrétním termínu) od ÚCL

Obíhání úřadů

Všechny úřady, které jsem musel oslovit mají na vyřízení žádosti 30 dní, u ÚCL je navíc dalších 14 dní na případné odvolání. Protože u téhle konkrétní akce je pevně daný termín (se spouštěním převozu by na moje vyřizování určitě nepočkali), je třeba počítat s termíny úřadů a všechno naplánovat a zajistit včas.

Dvě důležitá povolení jsem měl s předstihem a mám je trvalejšího charakteru – CHKO Šumava a Povodí Vltavy. Takže napíšete žádost se zdůvodněním proč chcete létat, kde, doložíte povolení k létání a pojištění a čekáte.

CHKO to trvalo cca 14 dní, povolení je  s nejrůznějšími omezeními a týká se pouze CHKO nikoli národního parku. Např. mohu létat do určité vzdálenosti od zastavěné oblasti, do některých oblastí nesmím v určitou dobu (hnízdění) přestože splňují tu první podmínku atd. CHKO to vydá na rok a pak vyhodnotí, jestli jsem něco „neprovedl“ nebo jestli je např. ten provoz z hlediska ochrany přírody „nezávadný“. Každopádně – povolit to nemusí.

Povodí Vltavy – skoro přesně měsíc, celkem v pohodě, nesmím létat u hráze kde je i omezení lodní dopravy žlutými bójkami. Pozemek ze kterého startuji je zároveň ve správě povodí takže dvě mouchy jednou ranou 😉 Nicméně – povolit to nemusí …

ÚCL – protože se jedná o let uvnitř „obzvláště chráněného území“ (CHKO) a nad vodním zdrojem (Lipno) je to z hlediska ÚCL stejné, jako bych žádal o let ve městě. Tzn. musím postupovat stejně.

Musím zakreslit do mapy místo startu a přistání a místa, kde se budu s dronem pohybovat + výšky letu včetně GPS souřadnic. Musím mít ošetřenou bezpečnost (lidi a lodní dopravu). Napsat datum a čas (nebo více datumů a časů ale tady byl jen jeden pokus). K tomu přiložím povolení od CHKO a Povodí a pošlu mailem na podatelnu ÚCL. Protože to bylo narychlo, měl jsem to předjednané telefonicky. ÚCL posoudí hlavně bezpečnost, případně vyzve k doplnění nebo úpravě letu a pokud je vše OK, pak v řádu dní pošle mailem (a následně písemně v obálce s modrým pruhem) tzv. jednorázové povolení. Aby bylo povolení „hned platné“, musím se vzdát práva na odvolání – vytisknu zaslané povolení, napíšu že se vzdávám práva na odvolání, naskenuji a pošlu mailem zpět na ÚCL.

Tady podotknu, že na ÚCL jsou moc fajn lidi a snaží se maximálně vyjít vstříc, poradí a snaží se všechno vyřídit rychle (pokud po nich nechcete povolení nad Colours of Ostrava nebo Rock for people). 😉

Potom už nezbývá, než doufat, že vyjde i počasí a let půjde uskutečnit. Bohužel si nemohu vybrat denní dobu a světlo není úplně tak, jak bych si to představoval a vzhledem k ročnímu období ani okolí není zrovna „dechberoucí“ 😉 Ale jde o spíš technickou věc a zajímavost – žádné umění tak musí stačit, že nebude pršet a foukat.

Odlétáno …

Spoustou papírování před letem to ale nekončí. Součástí povolení od ÚCL je, že musíte do 48 hodin po ukončení letu dát ÚCL zpětnou vazbu – tj. stačí mailem napsat, že vše proběhlo v rámci povolení v pořádku a nikdo a nic nebylo ohroženo. Let pak také musíte zapsat do letového deníku. A na 5 let si povolení uložit do šanonu.

Pokud by se něco stalo (mojí vinou – chyba pilota, nebo závada na stroji atd.) pak musím „havárii“ nahlásit ÚCL a Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod a samozřejmě pokud jsem něco poškodil tak také pojišťovně (ta bude plnit jen tehdy, pokud byl let s povolením a podle předpisů).

Závěr

Nedivte se prosím lidem s „papíry“, že někdy vzdychají nad záběry, které se objeví na internetu. Každý, kdo někdy požádal o výjimku z pravidel ví, kolik toho musí absolvovat s vyřizováním nejrůznějších povolení, platit ne zrovna levné pojištění a absolvovat zkoušky, zaplatit za ně a za povolení k leteckým pracem. Potom vidíte záběry, které by ÚCL 100% nepovolil a „pilot“ vám ještě vpálí, že si bude létat jak se mu zachce. Někdy je to opravdu frustrující – nicméně – dal jsem se na vojnu, musím bojovat takže mi nezbývá, než pravidla respektovat.

Některá ta povolení a „nařízení“ považuji za nesmyslná, nadbytečná a neodpovídající vývoji v UAV oblasti. Povolení majitele pozemku vychází z předpisů pro velká letadla a pro drony mi přijde úplně zbytečné. Nehledě na to, že díky zpřísněné ochraně osobních údajů najdete např. v ikatastr.cz už jen jméno majitele ale už ne adresu, takže pokud to není pozemek městský nebo obecní nebo nějaké firmy, nemáte majitele šanci oslovit (a někteří za to chtějí zaplatit).

Povolení ke každému(!) letu v CHKO i když mám povolení od CHKO? Tzn. nemůžu například „objevit“ pěknou lokalitu, kde by to šlo (splnil bych podmínky správy CHKO i pravidla doplňku X ohledně zástavby a bezpečnosti lidí) a poslat to tam do vzduchu a něco si „jen tak“ natočit nebo vyfotit. Mohu o tu lokalitu požádat ÚCL a dostat povolení k „sérii“ letů třeba na 1/2 roku. Ale to všechno když nic jiného zabírá čas a někdy i nervy (některé úřady např. netuší, o co je vlastně žádáte a proč).

Tak jen tak pro představu, co je třeba splnit, aby můj let byl legální, mohl jsem ho zveřejnit a být krytý před úřady.
Váš OK-X020U 😉

p.s. – video jsem netočil pro peníze, nic jsem za něj nedostal. Shodou okolností tam točila i ČT (kameraman je v záběru) a měla tam být i Nova, která to ale nestihla takže záběry dostaly obě TV zdarma aby se naše město na chvilku objevilo v TV – jsem patriot 😉

Příště třeba jak se ty papíry vyřizují a jak se dělají zkoušky.

Share This