Letím !

Tipy pro let

Tipy pro bezpečné létání

 • Mějte stroj na dohled! Jednak je to podle předpisů a budete klidnější, šance, že do něčeho narazíte je výrazně menší.
 • Naučte se nouzové postupy!
  • RTH – návrat na místo přistání – nepoužívejte ho při běžném letu / přistání ale vyzkoušejte ho ať víte, jak funguje a jak ho použít.
  • Výpadek řídícího signálu – zkuste vypnout za letu RC ovladač, počkejte na aktivaci RTH, ovladač znovu zapněte a převezměte řízení (přerušte RTH).
  • Let v ATTI módu (bez podpory GPS) – vyzkoušejte v dostatečné výšce a pokud možno v bezvětří. Budete asi překvapeni, jak moc GPS pomáhá pro stabilitu dronu ale je dobré umět stroj ovládat i bez GPS.
  • Přerušení automatického režimu – jakýkoli automatický režim (RTH, Home Lock, Orbit apod.) můžete sice přerušit kliknutím na ikonu na tabletu ale nejrychlejší způsob je přepnout RC ovladač do režimu ATTI a zpět. Opravdu stačí jen rychlé přepnutí přepínače takže režim ATTI se ani nestačí projevit ale každý automatický režim se okamžitě přeruší.
  • Rychlé klesání – stopněte si, za jak dlouho klesnete např. ze 100m na 10. TIP: při klesání přepněte pohled kamery kolmo dolů – budete vidět, kam přesně klesáte.
  • Compass / GPS error – zejména u chyby kompasu tohle bývá hodně nepříjemné a asi jediné, co můžete zkusit je přepnout stroj do ATTI režimu a zkusit nejlépe rychle přistát tam, kde zrovna je – nebo pokud stroj poslouchá dostat ho co nejblíže k sobě a přistát u sebe. Nikdy ale nepoužívejte při těchto chybách RTH – stroj vám může uletět na úplně nesmyslné místo kilometry daleko!
  • CSC – nucené vypnutí motorů – tohle nezkoušejte za letu! Vyzkoušejte doma na stole se zapnutými motory bez vrtulí. Tenhle „smrtící“ dvojhmat způsobí okamžité vypnutí motorů a pád stroje na zem. Měli byste ho umět i když ho doufejme nikdy nebudete muset použít. Může se ale stát, že se ve vzduchu objeví třeba ultralight a vy si nebudete jistí vzájemnou pozicí obou strojů. Je vaší povinností udělat vše, abyste zabránili srážce (a letadlo s lidmi na palubě má vždycky přednost) takže vám nezbude nic jiného, než CSC použít.
 • Pozor na couvání a boční let – v malých výškách nejlepší způsob, jak do něčeho vrazit 😉 Senzory (i pokud máte boční a zadní) nemusí na malé překážky (tenká větev bez listí) fungovat.
 • Pozor na ptáky – je pár případů útoku dravce na dron, více je jich od „obyčejných“ ptáků, kteří do dronu narazí náhodou.

Letiště a zakázané prostory

Jak máte vědět / zjistit, že se nacházíte v prostoru 5,5 km od letiště nebo zda tam, kde chcete létat není nějaký zakázaný nebo vyhrazený prostor ?

Tohle souvisí s plánováním letu – před tím, než někam vyrazíte byste si měli ověřit, že nebudete v blízkosti letiště nebo nepoletíte v zakázaném prostoru.

Potřebné informace najdete na portálu AisView a jak s ním pracovat najdete ZDE.

Můžete použít i nějakou online aplikaci např. Maia Android / Apple (více – Doporučené aplikace a zdoje)

Hustě osídlené prostory – HOP

Nelétejte nikdy nad cizími budovami (bez ohledu na to, jestli jsou v obci nebo mimo ni) a nad lidmi ani v jejich bezprostřední blízkosti.

Kromě ohrožení jiného letadla ve vzduchu je let v zakázaném prostoru, nad hustě osídleným prostorem a / nebo lidmi největším prohřeškem proti pravidlům, který můžete udělat a za který můžete dostat od ÚCL pokutu.

Hustě osídlený prostor je ve velkoměstě, městě nebo osadě používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci (např. zástavba, obytné a obchodní zóny, parkoviště obchodních center, parky, hřiště, apod.).

Ostatní provoz

Pokud máte dron lehčí, než 0,91 kg a budete létat blíž, než 5,5 km od letiště, buďte opatrní a dávejte pozor na provoz ve vzduchu ve vaší blízkosti (to samozřejmě platí kdekoli budete létat – nejen v blízkosti letiště). Nezapomeňte, že vše co je ve vzduchu s vámi a má člověka na palubě má před vámi přednost! Bez ohledu na to, jak vysoko letí a „co tu sakra dělá“. Vy stojíte bezpečně na zemi, oni letí ve vzduchu.

Když něco letí

Je vaší povinností udělat vše pro to, aby nedošlo k ohrožení jiného letadla (paraglidu, balónu atd.) ve vzduchu. Pokud vidíte nebo slyšíte, že se k vám něco blíží, začněte co nejrychleji klesat! Pokud byste viděli, že se nevyhnete srážce, použijte CSC pro vypnutí motorů a okamžité ukončení letu – skoro jistě svůj dron rozbijete ale nikoho nezabijete.

Jak létat bezpečně ?

 • Naučte se nejprve opravdu dobře ovládat svůj stroj.
 • Nacvičte si krizové situace!
 • Plánujte své lety.
 • Držte se pravidel.
 • Vezměte někoho sebou – může dávat pozor na okolní provoz a vy se můžete soustředit na let.
Share This