Plánujeme let

Mapy

Plán letu na mapách

Už víme, že poletíme mimo letiště, mimo řízený okrsek (CTR a MCTR) a zakázané, rezervované prostory – k tomu máme AisView.

V AisView ale nezjistíme, kde je např. hranice národního parku, kde vedou dráty, zda je v místě silnice apod. Tohle všechno se nejlépe plánuje na mapy.cz.

Jděte na mapy.cz a najděte místo, kde chcete létat. Přepněte si mapu na „turistická“ a přibližte si oblast, kde chcete létat. Na příkladu vidíte:

  1. hranice CHKO (nesmíte sem vlétnout)
  2. vysílač (POZOR!) – držte se dál – alespoň 100m – může dojít k rušení řídícího signálu vašeho stroje
  3. silnice (nesmíte ji přeletět – stejně, jako železnici)
  4. elektrické vedení s vyznačeným napětím (nesmíte přeletět) – držte se dál zejména od vysokého napětí

 

Měření vzdálenosti

V turistické mapě vidíte vše, co k plánování letu potřebujete a můžete využít např. „měření vzdálenosti“ pro určení bezpečné vzdálenosti od hustě obydleného prostoru (HOP).

Na příkladu vidíme, že pokud chceme dodržet bezpečnou vzdálenost od HOP, můžeme při vertikálním letu vystoupat do výšky cca 200 m. Pokud bychom letěli s „dopřednou rychlostí“, byla by bezpečná výška 100m.

Pozor na …

Dávejte pozor na veškerá vedení – nejčastější důvod havárie je, že do něčeho narazíte a dráty jsou opravdu špatně vidět 😉

I proto je dobré, podívat se do mapy a zkontrolovat si možné překážky před letem.

Vysílače, antény

Dávejte velký pozor na pohyb v blízkosti vysílačů – nejen pro mobilní sítě ale i WiFi apod. Signál z vysílače může zarušit řídící nebo video signál vašeho dronu nebo (v nejhorším případě) způsobit chybu kompasu nebo řídící jednotky (IMU).

Ostatní provoz

Pokud máte dron lehčí, než 0,91 kg a budete létat blíž, než 5,5 km od letiště, buďte opatrní a dávejte pozor na provoz ve vzduchu ve vaší blízkosti (to samozřejmě platí kdekoli budete létat – nejen v blízkosti letiště). Nezapomeňte, že vše co je ve vzduchu s vámi a má člověka na palubě má před vámi přednost! Bez ohledu na to, jak vysoko letí a „co tu sakra dělá“. Vy stojíte bezpečně na zemi, oni letí ve vzduchu.

Když něco letí

Je vaší povinností udělat vše pro to, aby nedošlo k ohrožení jiného letadla (paraglidu, balónu atd.) ve vzduchu. Pokud vidíte nebo slyšíte, že se k vám něco blíží, začněte co nejrychleji klesat! Pokud byste viděli, že se nevyhnete srážce, použijte CSC pro vypnutí motorů a okamžité ukončení letu – skoro jistě svůj dron rozbijete ale nikoho nezabijete.

Jak létat bezpečně ?

  • Naučte se nejprve opravdu dobře ovládat svůj stroj.
  • Nacvičte si krizové situace!
  • Plánujte své lety.
  • Držte se pravidel.
  • Vezměte někoho sebou – může dávat pozor na okolní provoz a vy se můžete soustředit na let.
Share This