Pravidla pro létání s drony

Základní pravidla a legislativa

Základní předpis pro létání s dronem – Doplněk X

Stejně jako existují pravidla silničního provozu, existují i pravidla pro létání pro letadla, balóny a všechno ostatní, co se pohybuje ve vzduchu (vzdušném prostoru). Pravidla pro létání jsou ale mnohem obsáhlejší, složitější a přísnější.

Vás jako majitele dronu (UAV, UAS) se týká Doplněk X a to v případě, že je váš dron vybaven GPS a „umožňuje let na předem stanovené místo“ – což je např. funkce „návrat domů“ – tedy návrat na místo startu v případě problémů nebo na váš pokyn a nezáleží na tom, zda ji používáte nebo ne. Tato pravidla pak pro vás platí bez ohledu na váhu nebo velikost dronu.

Pokud váš dron tuhle funkci nemá, je doplněk X pro vás pouze doporučením (s jednou výjimkou – prostorů) protože váš dron se bere jako model letadla.

Za bezpečnost letu vždy zodpovídáte bez ohledu na to, jestli
letíte v nějakém automatickém režimu nebo dron řídíte.

V případě ohrožení provozu ve vzduchu, osob nebo prostředků na zemi nebo životního prostředí
jste povinni let okamžitě ukončit!

Potřebuji povolení ?

NE. Pokud chcete létat jen pro radost (tzv. sport a rekreace) je dodržování  Doplňku X povolením a nemusíte se nikde registrovat ani hlásit – stačí dodržovat podmínky doplňku X a létat s rozumem.

Pokud byste ale chtěli např. natáčet videa, pořizovat fotografie nebo dělat další činnosti za účelem výdělku (nebo pro vlastní podnikatelskou potřebu), je postup složitější – viz. letecké práce.

Musím mít pojištění ?

NE. Pokud létáte v režimu „sport a rekreace“ nemusíte mít žádné pojištění.

Vzhledem k tomu, že stát se může cokoli, doporučuje se alespoň nějaké základní pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu (tzv. pojistka na blbost). Tahle pojistka nebývá drahá a pokud se vám podaří něco dronem rozbít, je dobré ji mít – ale je to čistě na vás – povinné to není.

Kde mohu létat ?

Zjednodušeně řečeno – všude tam, kde neohrozíte osoby, majetek, životní prostředí a ostatní provoz ve vzduchu do výšky 300 m nad zemí. Podrobně ZDE.

Kde nesmím létat ?

Zjednodušeně – v blízkosti letišť, nad lidmi, zástavbou, silnicemi, železnicí, nad elektrickým vedením a v chráněných územích. Podrobněji ZDE.

Jak létat bezpečně ?

Naučte se nejprve opravdu dobře ovládat svůj stroj. Plánujte své lety. Držte se pravidel. Více ZDE.

Share This