ND, polarizační a UV filtry

Jeden z nejčastějších dotazů je jaký filtr si mám koupit  a má to vůbec smysl?

Když víte, co od použití konkrétního filtru čekat a jak a na co ho použít tak má ale ne všechny a ne vždy.

Co nefunguje?

  • ND ani polarizační filtr vás nezbaví přepalů
  • ND filtry se nepoužívají na zatmavení scény
  • ND filtry nevylepší barvy
  • UV filtr neudělá vůbec nic – nekupujte ho 😉

Když už nějaký filtr kupujete, kupujte značkové (originál DJi, Polarpro např.) – čínské nahrážky ne!. Optika dronů není na nijak vysoké úrovni a pokud koupíte levný filtr, optické vlastnosti jen zhoršíte. Druhá věc je váha filtru – těžkým filtrem můžete časem zničit gimbal a vyjde vás nakonec dráž, než filtr kvalitní.

 

UV filtr

UV filtr už na objektivu je. Pokud si koupíte další, ničemu nepomůžete – jen zhoršíte optické vlastnosti objektivu – které co si budeme povídat nejsou nic extra 😉 UV filtr se v dnešní době používá spíš jako mechanická ochrana objektivu, na výsledný obraz nemá žádný vliv.

Doporučení ? Nekupovat – vyhozené peníze!

Polarizační (CPL) filtr

Co dělá ? Polarizuje světlo a tím:

  • odstraňuje odlesky z vodní hladiny, listí, trávy a všeho, co se leskne
  • záběry s odstraněnými odlesky jsou barevně sytější
  • „vytahuje“ oblačnost – udělá modřejší oblohu a zvýrazní oblačnost
  • zmírňuje tzv. modrání dálek – eliminuje modrý opar, který vidíte v dálce
  • umí „zmizet“ duhu 😉

Zároveň s tím jsou záběry plošší – lidské oko je na ty odlesky zvyklé a dělají prostor, bez nich je všechno barevnější ale také ploché – prostor mizí. Polarizační filtr má největší účinek v úhlu 90° vůči slunci – tzn. proti slunci a se sluncem v zádech nebude fungovat vůbec. Polarizační filtr není vhodný při focení panoramat (část oblohy bude hodně tmavá, část ne). Pokud budete s CPL točit video a při tom se horizontálně pohybovat (měnit horizontálně záběr), část záběru směrem ke slunci bude polarizovaná méně nebo vůbec. Filtr funguje jako jemný ND – snižuje expozici asi o 1EV. S polarizačním filtrem se může měnit vyvážení bílé – nejčastěji ke studenějším tónům. S polarizačním filtrem můžete mít nastavenou automatickou expozici. Účinek filtru by měl být vidět „živě“ na displeji.

Doporučení – ANO když víte, jak a kdy ho použít.

ND filtr

Co dělá ? Snižuje množství světla, které prochází objektivem

S ND filtry je to trochu složitější a pro jejich správné použití je dobré znát základy expozice, co je histogram atd.
Protože kamery řady Phantom, Mavic (krom Phantom 4 Pro a P4 Advanced a samozřejmě Inspire) nemají clonu, nedá se ovládat množství světla, které prochází objektivem na čip. Čím více světla je, tím menší ISO (citlivost) a vyšší rychlost závěrky automatika používá – jinak by byla fotka / video přeexponované / přepálené. Ale protože to množství světla nejde nijak ovládat, je někdy potřeba ho „přiškrtit“ a k tomu se používá ND filtr. ND filtry se označují čísly, která znamenají, kolikrát méně světla jimi projde. Čím vyšší číslo, tím méně světla propustí.

ND filtry se tedy používají hlavně k tomu, abychom snížili rychlost závěrky tak, aby se (pokud možno) blížila dvojnásobku snímků za vteřinu. Např. natáčíme video s 25 FPS (na rozlišení nezáleží) – rychlost závěrky by měla ideálně být 1/50. Když budeme natáčet s 30FPS měla by být rychlost 1/60 atd.

Ve výjimečných případech se pak ND filtr hodí i pro fotky (opravdu hodně světla někde na horách, sníh a prudké slunce) nebo pro fotky hodně rychlého pohybu ze vzduchu (vodopády apod.)

Používání ND filtrů je už trochu „vyšší dívčí“ a než je koupíte, měli byste vědět alespoň základy expozice, vědět jak pracovat s histogramem atd.

Doporučení – ANO když víte, kdy a jak ho použít.

ND filtr s přechodem

Co dělá ? Snižuje množství světla v části záběru.

Přechodové filtry slouží k zatmavení části záběru a tím vyrovnání množství světla – např. nebe je (téměř vždy) světlejší, než krajina. Přechodovým filtrem nebe zatmavíme a tím nebude „přepálené“. Filtry se vyrábí jednak s různým stupněm zatmavení, různým poměrem zatmavené plochy a také zabarvené.

Z vlastní zkušenosti – když už je chcete používat, kupujte ty méně zatmavené s jemnějším přechodem a nekupujte zabarvené (zabarvený přechod se dá udělat postprodukčně v SW ale s obarvenou fotkou už neuděláte nic).

Platí stejné upozornění, jako u ostatních filtrů – to, co vidíte v reklamách je z větší části postprodukce aby se to dobře prodávalo.

Doporučení – ANO když víte, kdy a jak ho použít.

Share This